niedziela, 5 marca 2023

PODSUMOWANIE OSIĄGNIĘĆ W DZIEDZINIE KULTURY W MINIONYM LATACH 2020-2023




Każda podejmowana przeze mnie aktywność w zakresie upowszechniania kultury wiąże się w mojej ocenie z działaniami o wysokich walorach artystycznych.  Działania, które są wynikiem moich zainteresowań i pasji przedstawiam jako Mieszkanka Gminy Mszana:

ROK 2020

    Wydany zbiór wierszy „Sens” zawiera w swej treści opis spotkań poetyckich, jakie miały miejsce w 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie i w Połomii. W jego skład wchodzą również utwory poetyckie nie tylko samej autorki, ale w większości poetów, którzy gościli na ww. wydarzeniach. Jest także naświetlona postać  pani Alfredy z Jaworzynki Trzycatka, której twórczość zachwyca. Wszystko to, a przede wszystkim fakt, że Monika Mrozek jest mieszkanką Gminy Mszana wpływa na promocję jej miejsca zamieszkania nie tylko w sąsiednim mieście Jastrzębie – Zdrój, czy nieco oddalonym Cieszynie, ale także i w Gminie Istebna.

 ROK 2021

   Miniony 2021 rok, w mojej osobistej, indywidualnie podejmowanej działalności upowszechniającej kulturę słowa, a jednocześnie promującej Gminę Mszana - był niezwykle obfity, wiele mnie uczący, pokazujący że warto....warto zaczynać wciąż od nowa.... Jestem przekonana, że cele udostępniania przeze mnie wartości kultury zostały osiągnięte, chociażby poprzez wzbogacanie osobowości człowieka, kształtowanie odpowiednich moralnych postaw, czy umacniania więzi międzyludzkich. Oto w skrócie mój ROK 2021 KULTUROWY:
 
    Początkiem lutego 2021r. studio TV Mszana zachęcała mieszkańców do wspólnej zabawy, poprzez walentynkowe wyznanie miłości ukochanej osobie. Nie sposób mi było odmówić takiego zaproszenia. Była to dla mnie okazja na spróbowanie swych sił w recytacji przed kamerą, za co jestem wdzięczna dyrektorowi Rafałowi Jabłońskiemu. Piękno recytacji dzieł poetyckich w moim odczuciu należy do zanikających. Tym bardziej takie upowszechnienie kultury winniśmy docenić i szanować.
            Link do nagrania  https://youtu.be/4uxraPWi1Ew
    13 marca 2021r. w Parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju o godzinie 19:30 miało miejsce niecodzienne wydarzenie – I JASTRZĘBSKIE MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ (I JMMP). Pomysłodawcami widowiska byli ks. Adam Słota i Tomasz Tuszyński (reżyser). Wspomniany kapłan przekazał scenariusz napisany przez swego ojca (śp. Jerzego Słota) w 1975 roku. Miałam zaszczyt współtworzyć wraz z 30 aktorami, 12 tancerzami oraz muzykami i wokalistami pod kierownictwem muzycznym Adriana Orzoła – dyrygenta i opiekuna Scholi Dei Gloria te niesamowite widowisko. Muzyka grana na żywo w wykonaniu orkiestry i chóru, w którym śpiewałam w głosie sopran, m.in. „Gorzkie żale” czy zwycięskie „Alleluja” Georga Fryderyka Haendla to elementy dopełniające zjawiskowości całego tego majestatycznego i mistycznego przedsięwzięcia.
Link do I JMMP  https://youtu.be/5deppfRj4Mc
Maj 2021r. udział w Turnieju Recytatorskim on-line w ramach VIII LOGOS Fest – Tyskiego Festiwalu Słowa w Tychach. Festiwal Słowa Edycja Kaczmarski.
            Link do prezentacji https://youtu.be/I6tUjT_GOjI
            (czas wystąpień 11:38;25:44).
    Gościnne udziały promujące poezję i jej recytację w spotkaniach on-line w ramach klubu seniora.
    Wzięłam także udział w:
        • konkursie recytatorsko – wokalnym „Jakże nie pamiętać…?” Konkurs miał na             celu upamiętnienie setnej rocznicy wybuchu i przebiegu III Powstania                         Śląskiego, z uwzględnieniem pozostałych Powstań Śląskich,
               oraz w XXI Konkursie Sztuki im. E. Michalskiej, w kategoriach: poezja,                       rękodzieło, malarstwo. Oba konkursy organizowane były przez Miejsko –                    Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu.
        W 2021 roku zorganizowałam dwa wieczory poetyckie w:
         Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Jastrzębiu Zdroju,
        • Węgierskiej Górce, podczas XIII Warsztatów Ruch po Zdrowie.
    Jestem autorką wywiadu z panem Krzysztofem Kutrybem – redaktorem Nasz Biuletyn SP ZOZ Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, nt. śp. ks. Tadeusza Adamczyka, który był moim mentorem w podejmowanych działaniach na różnorakich płaszczyznach (również kulturowo – artystycznych).    
    Moje artystyczne dokonania to przede wszystkim popularyzacja poezji objawiająca się w bogactwie i sile interpretacji przekazu. Ukulturalnianie nie tylko siebie, ale i innych, w sprzyjających ku temu okolicznościach, w moim przypadku wynikają ze śmiałego postępowania i z zamiłowania do określonej dziedziny kultury. Na organizowanych przeze mnie spotkaniach poetyckich staram się prezentować poezję, która potrafi zaskoczyć bogactwem swego przekazu, która mobilizuje do obdarzania uśmiechem bliźniego, która pobudza do refleksji nad własnym życiem i postępowaniem.
    Jak powiedział profesor UAM dr hab. Wiesław Ratajczak w jednej z audycji Rozmów niedokończonych pt. „Krzepiąca moc poezji”:

„ (…) sztuka potrafi nasze relacje z najbliższymi odmienić, ubogacić, sprawia, żebyśmy choć przez chwilę nie martwili się, nie złościli, nie zwracali uwagi na to, co jest naszym rozczarowaniem, naszą niedoskonałością. Wspólnie przez chwilę koncentrujemy naszą uwagę na pięknym słowie (…)

ROK 2022

  • Udział w XVIII koncercie kolęd i pastorałek 2022 w Kościele pw. św. Katarzyny w Pielgrzymowicach (możliwość odtworzenia występu na kanale YouTube),
  • Udział z poetycznym akcentem w Gogołowskim kolędowaniu w plenerze,
  • Wyróżnienie w powiatowych eliminacjach 67 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Wodzisławskiej Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej powiatwodzislawski.pl - informacja)
  • Udział w charytatywnym konkursie poetyckim Ślimaka w „Dwójce” Knurów Dom Kultury,
  • Organizacja letniego wieczoru poetyckiego w Sanatorium Uzdrowiskowym Sanvit w Ciechocinku,
  • Wydanie zbioru wierszy pt. „Cisza” jako przedsmak powstającego II Tomiku,
  • Prezentacja Tomiku „Sens” przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej podczas spotkania poetyckiego z Alfredą Lorens,
  • Udział w XIII Ogólnopolskim Festiwalu Wywodzących ze Słowa KOT w Ostrowcu Świętokrzyskim,
  • Wyróżnienie w XVII konkursie recytatorskim poezji patriotycznej w Domu Kultury w Kozach w Pałacu Czeczów,
  • Udział w koncercie pieśni powstańczych z okazji 100 – lecia przyłączenia Śląska do Macierzy w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach,
  • Udział w konkursie literackim: „Dlaczego Wodzisław? Historia skrzatów w mieście” wraz z prezentacją wiersza własnego autorstwa. Opowiadanie zostanie opublikowane w wydanej w 2023 roku książce poświęconej ww. tematowi,
  • Recytacja wiersza na świątecznych nieszporach w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Połomii.
ROK 2023
  • 22 stycznia Udział w Charytatywnym Koncercie Kolęd I Pastorałek dla Rodziny Kukuczka poszkodowanej w wyniku pożaru w Kościele Dobrego Pasterza w Istebnej,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NIEFORMALNA GRUPA KOLIBEREK - AKTYWNI SPOŁECZNIE

WSPOMNIENIA-TAK MI TĘSKNO DO CIEBIE MARYJO....