piątek, 21 lutego 2020

PRELEKCJE Z NEUROLOGIEM I NEUROLOGOPEDĄ


18 lutego 2020 roku dzięki uprzejmości dyrektora Rafała Jabłońskiego miałam możliwość  współorganizowania prelekcji z fachowcami w danej dziedzinie. W ramach Klubu Seniora w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie odbyło się spotkanie z neurologiem i neurologopedą. Poruszany był ważny temat – temat choroby Alzheimera. Skutki tej choroby – postępująca niepełnosprawność intelektualna i ruchowa są wynikiem nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym. Spotkanie podzielone zostało na dwie części z przerwą na poczęstunek..
W pierwszej części dowiedzieliśmy się, na jakie symptomy należy zwrócić szczególną uwagę od strony życia codziennego. Co może wzbudzić nasze podejrzenia jeśli chodzi o początki choroby i co powoduje jej proces. Został przedstawiony przebieg choroby od strony merytorycznej. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzieliła nam:
pani dr n. med. Joannę Siuda. To specjalista neurologii, ale również:
Adiunkt habilitowany Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pracownik naukowo-dydaktyczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, lekarz w Oddziale Neurologii i Pododdziale Jednodniowej Diagnostyki w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach Ligocie. Pani Docent zajmuje się diagnostyką i leczeniem następujących zaburzeń neurologicznych:
         zaburzenia ruchowe, zaburzenia pamięci, stwardnienie rozsiane, choroby naczyniowe mózgu, zespoły bólowe kręgosłupa, choroby nerwów obwodowych
oraz mgr Tatiana Lewicka
specjalista neurologopeda – od wielu lat zajmuje się problematyką schorzeń układu nerwowego oraz konsekwencjami jego uszkodzenia. Jest autorką publikacji i wielu szkoleń z tego zakresu. Główny kierunek jej zainteresowań obejmuje zaburzenia połykania oraz leczenie żywieniowe. Zawodowo jest związana z Uniwersyteckim Centrum Medycznym im. prof. K.Gibińskiego SUM w Katowicach. Jest wykładowcą uczelni wyższych w Katowicach, Krakowie i Rzeszowie.

W drugiej części naszego spotkania pani docent Siuda od strony powiedzmy technicznej przedstawiła diagnostykę, czyli droga od POZ do Specjalisty. Była również mowa o metodach leczenia i sposobach zapobiegania chorobie. Natomiast mgr Lewicka opowiadała o grupach wsparcia, które niewątpliwie są bardzo potrzebne opiekunom osób z diagnozowaną chorobą. Zajmowanie się chorym nie należy do najłatwiejszych, wymaga od opiekuna mnóstwa cierpliwości, pokory, spokoju oraz zrozumienia.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom prelekcji.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NIEFORMALNA GRUPA KOLIBEREK - AKTYWNI SPOŁECZNIE

WSPOMNIENIA-TAK MI TĘSKNO DO CIEBIE MARYJO....