poniedziałek, 18 listopada 2019

ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH LISTOPAD 2019

17 listopada 2019 roku to Światowy Dzień Ubogich

    Biedni nie są numerami, dzięki którym możemy pochwalić się działaniami i projektami. Biedni to osoby, którym należy wyjść na spotkanie. To samotni młodzi i starsi ludzie, których trzeba zaprosić do domu, aby podzielić się posiłkiem. To kobiety, mężczyźni i dzieci, którzy czekają na przyjacielskie słowo. Biedni zbawiają nas, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa” – zachęca papież Franciszek w przesłaniu na III Światowy Dzień Ubogich.


    W tym dniu, w którym ubodzy powinni być dostrzeżeni, gdyż to ich”święto”, staram się coś zrobić dla nich sama od siebie. Dzięki mojej ukochanej, zaprzyjaźnionej rodzince mogłam sobie pozwolić na calutki duży garnek bigosu właśnie dla nich - ubogich nie tylko ciałem, fizyczną stroną ich egzystencji, ale i duchem (podupadłych, zagubionych). Muszę powiedzieć, przy okazji tego dnia, że Bóg jest jednak przewspaniały, zmienia ludzi, ich postępowanie i zachowanie niesamowicie. Byłam w Światowy Dzień Ubogiego najbardziej radosną osobą, gdyż doświadczyłam samego dobra, pozytywnego rozczarowania. Zatem karmmy się dobrem oraz miłosierdziem. Poniżej również zdjęcia ze wcześniejszego spotkania organizowanego dla bezdomnych.








 


czwartek, 7 listopada 2019

Warsztaty Międzynarodowe w Warszawie

Dla mnie to przygoda, wyróżnienie, a jednocześnie ogromna ciekawość co też na mnie czeka. Oczywiście są i obawy, czy ja to właściwa osoba w stolicy, w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi? No cóż, jeśli nie pojadę to się nie przekonam, chociażby tylko posłuchać, bo nie jestem pewna czy będę miała co dyskutować. W każdym bądź razie jestem bardzo podekscytowana całym tym nadchodzącym wyjazdem.  Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi zorganizował konkurs "Moja SMART wieś". Mimo, że nie zostałam laureatką Konkursu, Kapituła Konkursu doceniając wkład oraz zaprezentowaną inicjatywę smart zaprasza na "Międzynarodowe warsztaty na temat Inteligentnych Wsi/Smart Villages (SV). Inteligentne Wsie jako skuteczny sposób na kluczowe wyzwania obszarów wiejskich", które odbędą się w dniach 21-22 października 2019 r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Wyjazd poniedziałek rano.



    Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi zorganizował konkurs "Moja SMART wieś". Mimo, że nie zostałam laureatką, Kapituła Konkursu zaprosiła mnie na "Międzynarodowe warsztaty na temat Inteligentnych Wsi/Smart Villages (SV). Inteligentne Wsie jako skuteczny sposób na kluczowe wyzwania obszarów wiejskich", które odbyły się w dniach 21-22 października 2019r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.

Pierwszego dnia podczas mojego pobytu w Stolicy w gmachu Ministerstwa, po uroczystym ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród dla laureatów konkursu, mieliśmy okazję wysłuchania prezentacji osób nagrodzonych. Przeplatane one były wystąpieniami przedstawicieli innych 11 krajów Unii Europejskiej, obecnych na konferencji.

Najciekawsze prezentacje biorące udział w konkursie umieszczone zostaną na stronie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich: http://ksow.pl/ Zachęcam do odwiedzenia, gdyż realizowane projekty były niezwykle interesujące, także warto się z nimi zapoznać.

Smart Villages – to innowacja, wykorzystująca silne strony na poprawę życia wiejskiego. Są to tradycyjne i nowe sieci oraz usługi wzmocnione za pomocą technologii cyfrowych, telekomunikacyjnych, innowacji i lepszego wykorzystania wiedzy, z korzyścią dla mieszkańców i przedsiębiorstw. Technologie cyfrowe i innowacje mogą wspierać jakość życia, rozwój usług publicznych dla obywateli, lepsze wykorzystanie zasobów, mniejszy wpływ na społeczeństwo, środowisko naturalne i nowe możliwości dla wiejskich łańcuchów wartości pod względem produktów i ulepszonych procesów. Chodzi o wykorzystanie istniejących i powstających technologii oraz innowacji społecznych, aby wnieść wartość dodaną.

Drugiego dnia odbyły się międzynarodowe warsztaty organizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie. Obecny minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że dla obecnego rządu rozwój  obszarów wiejskich jest zadaniem priorytetowym. Minister podkreślił: „Mam nadzieję, że nastąpi rzeczywiste uproszczenie, bo jak dotąd biurokracja niepotrzebnie komplikuje procedury”
Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy tematyczno – dyskusyjne, podczas których szukano odpowiedzi na pytania:
·         jak obszary wiejskie mają się rozwijać?
·         jak poprawiać wieś, poprzez szukanie pomysłów, aby ludzie, którzy zdecydują się mieszkać na wsi czuli się w niej dobrze, czerpali inspirację oraz poczucie spełnienia.
Wypracowane pomysły nie mogą zakłócać warunków konkurencji  zaznaczył minister i zwrócił uwagę, że nie może być jednego pomysłu dla wszystkich, bo wieś jest skomplikowanym, bardzo zróżnicowanym organizmem.
Ja zapisałam się do grupy dyskutującej na temat: „SV W ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW EDUKACJI, WYKLUCZENIA OSÓB STARSZYCH I ZDROWIA NA OBSZARACH WIEJSKICH”. Liderem tej grupy był Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (Oddział w Warszawie), Paweł Krzeczunowicz. Udział w warsztatach był dla mnie niezwykle cennym i inspirującym doświadczeniem. Moje uczestnictwo z założenia miało się opierać jedynie na robieniu notatek i przysłuchiwaniu się. Jednak jako osoba, która ma bezpośrednią styczność z poruszanymi problemami współczesnej wsi zabierałam również głos w dyskusjach. Przedstawiłam swoje sugestie, pomysły, oraz rozwiązania, które już funkcjonują w naszej gminie jako wyjście naprzeciw problemom w zakresie poruszanych tematów. Jak zaznaczył Minister: „Pomysłu dla konkretnej miejscowości nie wypracujemy odgórnie. To musi odbywać się przy udziale danej społeczności – powiedział minister. Dlatego nie mniej jestem zadowolona z tego, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu, jako głos społeczności.
PROBLEMY, Z KTÓRYMI BORYKAJĄ SIĘ OSOBY STARSZE oraz prezentacja wniosków będących wynikiem półtoragodzinnej dyskusji, przedstawione zostaną podczas listopadowego Kongresu w Hiszpanii.
Warsztaty w Polsce miały na celu stworzenie możliwości wymiany informacji o inicjatywach i społecznościach działających zgodnie z ideą Smart Villages w szczególności w Europie Środkowej. Celem warsztatów było omówienie, w jaki sposób te doświadczenia można przenieść do naszego kraju oraz zwiększyć znaczenie tej idei w nowej perspektywie finansowej

NIEFORMALNA GRUPA KOLIBEREK - AKTYWNI SPOŁECZNIE

WSPOMNIENIA-TAK MI TĘSKNO DO CIEBIE MARYJO....